Uchamžiky

V poslední době jsem se snažil nakoukat pár hudebních dokumentů. Jsem stále na začátku, ale už teď je to zajímavý, pestrý, přímo širokoúhlý obrázek. Vešli se do něj například: Michael Hutchence, Vodňanský/Skoumal, Whitney Houston, The Stooges, Filip Topol, Kathleen Hanna a další.

Kdybych měl ale vybrat jeden, který mě nejen hudebně, ale i svou formou zaujal nejvíc, byl by to asi film amatérského filmaře, ale profesionálního hudebníka Stewarta Copelanda. Everyone Stares vypráví o jeho letech s The Police. Stewart si totiž po dvou letech fungování kapely, jen co měla první menší úspěch, koupil v roce 1978 kameru. Na tuto osmičku pak „kropil“ všechno, co s kapelou až do jejího rozpadu v roce 1984 zažíval. Potom materiál uschoval do krabice (asi do nějaké police) a časem na něj pochopitelně zapomněl.

Krabici objevil až po letech, což ale nebylo vůbec na škodu. Mezitím získal u filmu několik zkušeností (mj. složil hudbu k nejednomu kasovnímu trháku) a navíc se objevily dostupné technologie, které umožňují sestříhat film prakticky každému. Ne každý ale najde doma krabici nikdy nepublikovaných záběrů The Police z dob jejich největší slávy! K výslednému snímku se prostřihal v roce 2006. Krása! Ještě jsem neviděl dokument o kapele natočený takhle „zevnitř“. Obrazové zrno a ne vždy perfektní zaostření či kompozice paradoxně ještě dodávají filmovému dílu sílu. Autenticita a synchronicita.

Skvělou nadstavbou je hudební složka. Nemyslím jen záznamy energických koncertů The Police nebo zachycení vzniku jejich hitů. A klipů. Copeland vytvořil i specifickou scénickou hudbu. Postupoval tak, že rozložil a zase složil některé písničky kapely. Slyšíte různé známé úryvky, ale ne tak, jak je máte zafixované. Tyto „dekonstruované verze“, spíše než remixy, působí zvláštně snově. A nově.

Celým filmem provází Stewart coby vypravěč (mimo obraz) a s typickým britským suchým humorem glosuje kariéru kapely. A byl to asi první film, který jsem si na DVD pustil celý znovu! Protože v bonusech byl i s komentářem Stewarta a druhého bývalého člena tria, Andyho Summerse. Film je s jejich společným povídáním a vzájemným popichováním se možná ještě zábavnější než oficiální verze. Sting se projektu nijak neúčastnil, ale krátce po premiéře se dali The Police (alespoň na chvilku) zase dohromady! Tak si ho možná alespoň pustil.

 

Přidat komentář