Uchamžiky

Rád bych se dnes zaměřil na své oblíbené manželské nebo partnerské dvojice v hudbě. Vykazují páry nějakou speciální hudební chemii? Nebo může naopak hrozit „tahání problémů z domova do práce“? Nebo je to jedno, jestli někdo tvoří sám nebo v páru? Nemám páru. Každopádně zde je pár takových, které mě baví, ať už je to, jak chce.

První dvojice, která snad každého napadne, je John & Yoko. I když zase tolik společné hudby neudělali, spíš si na deskách vzájemně hostovali. Nebo jsou jejich alba kolekcemi písniček Yoko a písniček Johna. Vyloženě společná jsou asi jen jejich raná, experimentální alba. Posluchačsky rozhodně nepodbízivá! Význam Johna Lennona nelze přecenit, ale musím říci, že v poslední době čím dál tím víc oceňuji i Yoko; už jen za tu odvahu, s jakou se pouštěla do své netuctové tvorby a nedala na krutý výsměch, který ji často provázel. Kašlala na to! Sama vycítila, kdy je to dobré a kdy to není ono. A její pozdější propojení se scénou kolem Beastie Boys, Sonic Youth atd. jen ukazuje, že je mnohem významnější než pouhá „rarita“ v podobě manželky někoho.

Jiný tak slavný pár už v hudbě nejspíš nenajdeme, ale kdybychom opustili angloamerickou scénu, tak je mu asi nejblíže Serge Gainsbourg s Jane Birkin. Jejich nejslavnější duet, který pravděpodobně pomohl populační explozi (to je pop music!) počátku sedmdesátých let, je jen špičkou ledovce skvělé tvorby. A od nich to není daleko k mým oblíbeným Les Rita Mitsouko. O těch jsem tu jednou měl i samostatný sloupek. V podobné době jako oni začali v New Yorku působit Tom Tom Club Tiny Weymouth a Chrise Frantze. Zajímavé je, že dvojici netvořili klasicky zpěvačka + kytarista (případně klávesák), ale rytmika. Ta byla ale pro jejich taneční college rock stejně nejdůležitější. Onen klasický model hudebně, ale zase ne partnersky, naplňují Eurythmics. Zpěvačka a multiinstrumentalista spolu udělali jednu desku a pak se rozešli. Ale ne v kapele, jen v životě. Paradoxně pak natočili svá nejslavnější alba.

U nás doma ale v poslední době nejvíc jede jiná, bohužel už také rozpadlá dvojice – kanadští Handsome Furs, křížící skvělým způsobem indie synth-pop a rock´n´roll. Jednou jsem je pustil Bárce a od té doby u nás jejich What About Us hraje zas a zas. Oblíbily si je i dcery, které si dokonce na písničku vymyslely taneční sestavu. To je dobře, protože její klip pro děti rozhodně není!

Přidat komentář