Uchamžiky

V Anglii je jedno z nejprestižnějších singlových umístění číslo jedna, pokud je to číslo jedna na Vánoce. Jestli ale existuje podobně silná kategorie jako „vánoční singl“, pak je to jedině „letní hit“. Ten už není pouze doménou UK. Letní hit je globální termín. A je možné, že s globálním oteplováním přibývá i těchto hitů. Těžko říct, každopádně v létě opravdu bývá „greatest hic“.

Definice letního hitu není tak jednoznačná. Není přímo vázaná na žebříčky, i když v nich asi figuruje. Každopádně vyhrává z mnoha stánků, stanů, plážových barů, koupališť, rádiových a autobusových stanic. Až je vám z něj koncem srpna už trochu nanic. I proto se málokterý letní hit stane evergreenem – ta jedna intenzivní sezóna stačí až až.

Mají letní hity něco společného? Pár jich tomu jde naproti a letní radovánky či naopak smutnění jsou jejich tématem (Summer Nights, Summer in Siam, All Summer Long, Léto s tebou, Summertime, Summertime Sadness). Jiné hity jsou ale tematicky od sezóny zcela oproštěny a zdá se, že letními se staly pouze časovým souběhem. Přesto bych řekl, že typický letní hit má určité charakteristické rysy: lehkost, pohodovost, pozitivní vyznění, to vše většinou podpořeno příjemně tanečním základem, ovšem nenásilným. Typickým představitelem je třeba Get Lucky od Daft Punk, který je zároveň jedním z mála případů, kdy pecka vyřvávající z každého stánku s langoši přežila svou sezónu.

U nás myslím za poslední léta nevznikl výraznější letní hit než Plody moří od Bert & Friends. A dlouho asi ani nevznikne! Písničku (a klip) jde vnímat jako parodii a zároveň brilantního představitele této kategorie. Stačí si kdykoli pustit pár vteřin chorvatského videa a jste tam. Když vidíte Alberta v kostýmu „mořského panna“ procítěně sólovat na rybu, nemá to chybu.

Jaký bude, nebo spíše už je, hit letošního léta? To většinou vím až na podzim. Zatím mám dva tipy: Lorde si o to s její Solar Power trochu říká. Ale proč ne; příjemně „hipízácký“ klip a atmosféra písně nezaplavují léto žádným uřvaným plážovým brakem. A na domácím poli? Určitě Ventolin a jeho Mech! S neodolatelným sloganem „žádný spěch, je tu krásný mech“. Pravda, ten asi nebude vyhrávat v každém autokempu (škoda!), ale na druhou stranu věřím, že hravě přežije jepičí život prázdnin 2021. Už se těším na podzim, kdy Lorde i Ventolin dokončí celá alba!

Přidat komentář