Uchamžiky

Jsem fanoušek polaroidů. Sice ne tak velký jako hudební – přeci jen, člověk nemůže být úplný blázen do všeho co se mu líbí – ale kdybych měl více fanouškovských životů, jeden z nich bych s radostí „vyplácal“ na instantní fotografie. Ostatně, hudba se s polaroidy často potkává. Většinou na obalech alb, občas ale i jako téma v textech. Takoví OutKast například ve svém hitu Hey Ya! opakovaně zpívají „shake it like a Polaroid picture“. Vtipný dvojsmysl spojující smyslný tanec a nesmyslnou snahu o urychlení vyvolání fotky nepokazí ani fakt, že výrobci instantního fotomateriálu naopak mávání nehotovým snímkem nedoporučují. Když ale ještě slepý snímek vyjede z foťáku jako horký toust z topinkovače, člověk se ho prostě instinktivně snaží „vychladit“.

Instantní fotografie má navíc i podobnou historii jako vinylové desky. Polaroid, výrobce nejslavnějšího fotoaparátu tohoto typu s nástupem digitální fotografie dokonce zkrachoval. Nedávno ale vstal z popela. Co vyvolalo tento zájem? Zřejmě je to podobné jako právě u vinylů. S pokračující digitalizací, která vše náramně zjednodušuje (přes telefon si nyní můžeme pustit téměř jakoukoli hudbu, která kdy byla nahrána a zároveň nadělat mraky „okamžitých“ fotek), se lidem zastesklo po tom, alespoň občas držet opravdovou věc.

Obaly alb, kde Polaroid „zahrál“, by už samy mohly tvořit pěkné fotoalbum. Dana Gillespie, Pearl Jam, Taylor Swift, Sadistic Mika Band, Vampire Weekend, Patti Smith, Kendrick Lamar… Jeden z mých nejoblíbenějších halí druhou desku Talking Heads. Tu tvoří polaroidová koláž (navrhuji novotvar „poláž“) členů kapely. Docela by mě zajímalo, co se s fotkama stalo potom? Jsou někde vystavené? Má je David Byrne v šuplíku? Vyhodili je po použití? Dokonce jsem jednou zadal do vyhledávače dotaz „Where is 529 polaroids from More Songs About Buildings And Food cover?“ (protože tolik jich pro obal použili), ale nikam jsem se neprogooglil…

A možná nejhezčí hold Polaroidu vystřihla skupina Japan svým albem Gentlemen Take Polaroids. Jeho obal sice zdobí „neinstantní“ fotografie, ale v refrénu titulní písničky se zpívá přibližně toto: „gentlemen take Polaroids / when they fall in love“. Krása. Romantické, mnohoznačné a warholovské. A ani se to nemusí rýmovat.

Přidat komentář