Uchamžiky

Měl jsem teď unikátní, svým způsobem koncertní, zážitek. Píši svým způsobem, protože se nejednalo o koncert kapely, ale „listening event“, tedy poslechovou premiéru nového alba. Pochopil jsem, že je to fenomén, který se v poslední době docela rozmáhá. Předpokládám, že hlavní podíl na tom mají epidemií přiškrcené možnosti koncertování, ale možná je za tím i něco jiného, hlubšího. Možná určitý stesk po významu albového formátu v dnešní singlově roztříštěné době (zde se ale trochu podezřívám, že přání může být otcem myšlenky, i když možná nevlastním). V podstatě je to něco jako mé premiérové poslechy doma; akorát zde nejsem sám, kdo s čajem a sušenkou sedí s otevřeným obalem (a pusou) a poslouchá. Tady nás bylo víc, i když, a to musím říct, bez obalu.

Takže klasické živé vystoupení to nebylo. Na druhou stranu zde byl přítomný protagonista, který premiérovanou nahrávku naživo uvedl a hlavně, jednalo se o živé album. A aby to bylo ještě zamotanější, byl to „falešný“, ve studiu natočený živák a ještě k tomu z budoucnosti! Byl to koncert na Strahově z roku 2050 za účasti 340 tisíc diváků! Někteří asi tušíte, že podobnou věc nemůže vymyslet a natočit nikdo jiný než Albert Romanutti a jeho přátelé.

Jak asi i diváci letošních Boskovic mohou potvrdit, Bert & Friends málokdo dokáže odzívat. Člověk je buď naprosto okouzlen, odzbrojen a nadšen jejich originalitou a neuchopitelností nebo je (vlastně z podobných důvodů) „nedává“ a pak nadává. Jak patrno z předchozích řádků, jsem hrdým členem první z imaginárních skupin. Od prvotního zvolání „co to má být?!?“ u prvních dvou singlů sleduji každý jejich další krok za krokem a track za trackem a nepřestávám vycházet z úžasu. Třeba když na albové premiéře v Českém rozhlase Albert vyprávěl o tom, že ho vždycky zajímaly různé časové roviny, a že si vždy rád posílal vzkazy z jedné éry do druhé. „Když mi bylo pět let, vzkazoval jsem sám sobě,“ řekl před premiérou 2050 Live at Strahov, „Alberte, až ti bude deset let, vzpomeň si na mě! A já si vzpomněl.“

Těžko říct, jestli jsou Bert & Friends jen krátkodobý fenomén nebo budoucí stálice. Já osobně ale věřím, že se na tom Strahově v roce 2050 potkáme, a že v šestasedmdesáti konečně uvidím koncert, jehož záznam vychází v těchto dnech!

Přidat komentář