Uchamžiky

Občas si koupím nějakou desku jen na základě obalu, jindy se nechám uchvátit jejím názvem (Skrývám se, ale nikdo mě nehledá Radomila Uhlíře pro mě stále zůstává nepřekonaný). No a občas mě svým názvem zaujme celá kapela. Takhle jsem před pár lety narazil na VHS Or Beta.

Trochu jsem o nich něco četl, ale ten vtipný, éru počátku 80. let evokující název pro mě byl asi hlavním „spouštěčem“ nákupu CD. Pobavil mě odkaz na slavnou „válku formátů“ (a v případě kapely to asi také byl odkaz na dobu, kdy se mísila nová vlna, nový romantismus, pop a postpunk). Byla to bitva nemilosrdná a jak to tak bývá, nevyhrál ten lepší, ale ten dostupnější. Sony, tlačící svou Betu, neposkytlo svůj patent nikomu jinému. Naproti tomu JVC, stojící za VHS, tak neškudlilo, a tím když ne kvalitativně, tak kvantitativně vyhrálo.

Byla to válka formátů, kterou jsem ale nezažil. Znám to jen z vyprávění. Byl jsem už na světě, ale v části světa, kde se to videorekordéry příliš nehemžilo. První takový rozstřel jsem zažil až v devadesátých letech, kdy se v audionosičích utkaly MiniDisc a Digital Compact Cassette. Ač technologicky zastaralá, zůstávala klasická kazeta stále hlavním domácím nahrávacím médiem. Teď se tu objevili dva její možní nástupci, kteří nabízeli možnost nahrávání v digitální kvalitě. (Pamětníci vědí, jak zněla-šuměla druhá, třetí kopie z klasického „jezevčíka“.) MiniDisc měl podobnou stopáž jako CD, sice s určitou kompresí, ovšem při výrazně menších rozměrech. DCC zase mohla nahrát až 120 minut a přístroje uměly přehrávat (ale ne nahrávat) i analogové kazety. Na obou nosičích chvíli vycházela i alba, tedy „originálky“. Dnes rarity, předpokládám.

Nakonec zvítězil MiniDisc, ale vítězství to bylo krátkodobé. S poklesem cen CD-R a nástupem mp3 přehrávačů se i za MiniDiskem brzy uzavřela voda. I když k MD nemám tak vřele nostalgický vztah jako ke kazetám, na svůj minidiskový rekordér nedám dopustit. Nepoužíval jsem ho k nahrávání alb, ale jako lovec zvuků! Mám doma asi třicet nahraných „distíčků“. Pár vteřin z těchto nahrávek jsme v minulosti použili jako samply na deskách. Zajímalo by mě, co je těch zbývajících několik hodin. Až budu mít volnou „chvilku“, musím si to poslechnout!

Jen co zvítězil MiniDisc, byla už za rohem další formátová bitka. Blu-ray vs. HD DVD… No jo, války formátů. Kéž by na světě byly jen takové.

Přidat komentář