Uchamžiky

Neznám ještě letošní statistiky, ale začátkem loňského roku jsem se dočetl, že předloni byl poprvé za sedmnáct let prodej CD nosičů vyšší než předpředloni. Jinými slovy, v roce 2021 se poprvé od roku 2004 podařilo nejen zpomalit, ale dokonce mírně zvrátit pád prodejnosti CD nosičů! To mě nadchlo, ale hned napadlo, jestli náhodou nejsou prodeje cédéček tak nízké, že už se i mé nákupy začínají projevovat v celosvětových statistikách.

Jestli je to trvalý trend nebo jen náhodný výkyv, ukáže čas. Psalo se o tom, že poměrně zásadní roli sehrálo extrémně úspěšné album Adele. To by tentokrát mohlo suplovat Midnights od Taylor Swift, které, pokud vím, také trhalo kdejaké prodejní rekordy. Tak uvidíme.

Jisté je jen to, která alba na CD jsem si koupil vloni já. Jmenujme namátkou alespoň některá. Novým deskách Nilüfer Yanyai, Mitski nebo Dry Cleaning jsem se tu už věnoval. Spoustu dalších nových desek jsem si koupil jen jako download (protože jinak ani nevyšly), ale ty prozatím pominu. Stejně jako alba, která mám pouze na vinylech. Jako například novinky mých oblíbených Metronomy nebo Django Django. Striktně CD.

Skvělým debutovým albem se vloni přihlásila Letní kapela, původně jen „odpočinkový“ projekt Jaromíra Švejdíka s „kamarády z chalupy“. Neúnavný Elvis Costello vydal už dříve desku Hey Clockface, ale já si ji až vloni stihl více naposlouchat (a letos už zas poslouchám jeho loňskou The Boy Named If). Arcade Fire vydali desku inspirovanou černou dírou a jedním z hitů indie scény byly rozverně neučesané Wet Leg. Nevím, co přesně má jejich jméno znamenat, ale vykládám si to tak, že po jejich poslechu nezůstane jedna noha suchá. Podobně mě z tohoto ranku baví i Let Me Do One More od Illuminati Hotties. Stejně tak noví Idles nebo staří Le Tigre, kteří také vloni přibyli do mé CD kolekce. Zabydleli se tam lehce. Konečně vyšla i na CD druhá deska Něco něco nebo debut Kvietah. Ze starších kompaktních disků se mi podařilo sehnat vzácné druhé album Psích vojáků nebo Já na tom dělám od Ebenů. No a když už jsem u bratrských skupin, nemohu nezmínit splnění své fanouškovské povinnosti, kterou jsem ale rozhodně neplnil jen z povinnosti: dokoupení reedic alb Sparks z počátku milénia – doplněné o vzácné bonusy!

Zkrátka nevím, jak loňský rok dopadl podle celosvětových statistik. Ale já jsem nezahálel.

 

Přidat komentář