Uchamžiky

Dnešní sloupek bych chtěl zasvětit jednomu menšímu sběratelskému problému: krabičkám na CD. Je to problém opravdu malý, skoro až nepatrný. Ne každý je totiž hudební nadšenec. Ovšem i z těchto nadšenců nejsou všichni sběratelé hudebních nosičů (spoustě stačí stahování nebo streamování). A zdaleka ne všichni sběratelé nosičů preferují CD. A dokonce ani v této pod-pod-podskupině CD fanoušků neřeší všichni jejich krabičky. Ale těch pár, co je řeší, je řeší fest! Vím to, jsem jedním z nich.

Je pravda, že ani já jsem vždycky krabičky neřešil. Na počátku své sběratelské dráhy jsem si snad ani nevšímal, že mezi nimi existují rozdíly. Byl jsem natolik unešený novotou a blýskavou měňavostí magického nosiče, že jsem ještě tyto drobnosti nerozlišoval. Brzy jsem si ale začal odlišností všímat. Klasické „jewel cases“, jak se jim odborně říká (digipaky a různé nestandardní obaly ponechávám teď stranou), dělím do dvou základních kategorií: Buď mají tečky nebo čárky. A rovnou říkám, že tečky nemám moc rád. Uznávám jedině čárky! Pravda, to už nejsou příliš odborné termíny. Pokusím se je objasnit.

Přední část krabičky tvoří hlavně průhledná dvířka“, ve kterých je zasunutý booklet. A na jejich pravé straně, kterou se booklet vysunuje a zasunuje, jsou v „dvířkách“ dva malé výstupky, které zabraňují, aby knížečka samovolně vypadávala. A právě o tyto dva výstupky mi jde. Buď mají tvar dvou drobných kulatých teček, kapek nebo jsou to dvě tenké svislé čárky“.

Kromě toho, že čárky jsou už na pohled jednoznačně elegantnější, mají jednu nespornou výhodu: neničí booklety! Skoro všechna CD, které mají tečky, mají totiž booklety poničené v místech teček promáčklé. Nechápu tedy jedinou věc: proč se nevyrábí jen čárkové? Proč se pořád vyrábí krabičky, které ničí booklet, jež mají chránit? Nemůže to přeci být levnější nebo jednodušší na výrobu. I když jsme opravdu malá skupinka, nejsem přeci jediný, komu to vadí! Nechápu to. A místo, aby se to zlepšovalo, stává se dokonce, že u novějších krabiček jsou tečky ještě menší, už ne tak oblé! Ty dělají do bookletu opravdu ošklivé ostré zářezy

No, nějak jsem se nechal unést. Ale jak jsem naznačil výše, pro zcela miniaturní skupinku lidí je to obrovský problém. Muselo to ven.

Dnešní sloupek bych chtěl zasv . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář

1 komentář u „Uchamžiky

  1. Dekuji za medializaci tohoto problemu! Tez preferuji carky. V pripade tecek (nerkuli tech ostrych veci pro ktere ani nechci hledat jmeno) volim neelegantni, ale snad ucelne vkladani bookletu opacne tj. hrbetem ven 😉
    S podravem
    “CD se vrátí jako se vrátil vynil ! ”
    v77