HVĚZDY V POLOSTÍNU: JOHN RENBOURN
John Renbourn, vl. jm. John McCombe. 8. 8. 1944, Londýn, Anglie – 26. 3. 2015, Hawick, Skotsko. Důležitá alba: John Renbourn (Transatlantic 1965), Bert And John (Transatlantic 1966), Sir John Alot Of Merrie Englandes Musyk Thyng And Ye Grene Knyghte (Transatlantic 1968), The Lady And The Unicorn (Transatlantic 1970). Písně,…
Hvězdné okénko
20. března 2015 mělo zatmění slunce zvláštní kouzlo, přinejmenším v zápražské krajině poblíž Líbeznic, obce s největším počtem hudebních novinářů na metr čtvereční. Zatímco do ukázkového jarního dopoledne vtrhla mezihvězdná temnota jak účet na hospodský stůl a líbeznické sady ztichly v bezmála prehistorické bázni, krajina za Prahou nepřestala znít monotónním hučením nedaleké dálnice…
Dobrý člověk Michal Hýbek (9. 10. 1957 – 20. 10. 2003)
Sportovní lukostřelba, lyžování, technické novinky všeho druhu, filmařina, víra v dobro člověka, soulad a zároveň věci, co nás přesahují. Tak lze ve zkratce shrnout Michalovu osobnost a životní zacílení. Historie si všímá jedinců burcujících, bojovníků, trpících za spravedlnost, vůdčích, mizivě už však lidí jednoduše řečeno dobrých, těch, kteří byli těmto oslavovaným…
Mathieu Bock-Cȏté aneb O novém náboženství
Jedna tisková zpráva z října 2020 člověka spíš vyděsila, než pobavila: turecký prezident doporučil svému francouzskému protějšku, aby se šel léčit na psychiatrii. Důvod? Poté, co muslimský radikál v Paříži zabil učitele a pak mu ještě usekl hlavu, protože ukazoval žákům karikatury Mohameda, Francie zpřísnila opatření proti islámským revolucionářům. Muž, který popravu…
Eugen Brikcius uvádí: Díl jedenáctý/Jiří Gruša & Petr Král
Jiří Gruša (1938–2011) Když jsme o Grušovi mluvili poprvé, zmínil jste, že se svého času „pantograficky rozšířil“. Kdy se to stalo? V polovině osmdesátých let. Když jsme se po dlouhé pauze uviděli v Bonnu při příležitosti každoročního setkání PEN-klubu pro německou jazykovou oblast, došlo k politováníhodnému „pantografickému incidentu“. Pořadatelé konference…
DAGMAR VOŇKOVÁ: Archa
Před koncertem 4. listopadu 2018 v pražské Arše si asi málokdo dovedl představit svébytnou hudbu Dagmar Voňkové, zaranžovanou pro relativně početný ansámbl. Včetně sólistky noneto. I Radim Hladík blahé paměti odpovídal na dotazy ohledně svého hraní s paní Dagmar s úsměvem: „Vždyť já jí jen nosil kytary.“ Nápadu na „orchestraci“ písní, se…
Jak Bůh hledal Karla/režie Vít Klusák a Filip Remunda
Ambiciózní a dlouho připravovaný snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy, tandemu spolupracujícího pod značkou společnosti Hypermarket Film, se po světové premiéře na MFDF Ji.hlava dostává na konci ledna do českých kin. V novém snímku tato dvojice, která českému publiku představila úspěšný film Český sen (2004) nebo cyklus Český žurnál (2013–2020), sleduje…
The Plastic People Of The Universe/dokumentární film Jany Chytilové
Dokumentární film Jany Chytilové mapuje historii Plastic People a jejich přesvědčivý návrat na hudební scénu v letech 1997–1999. Režisérka byla spolu s kameramanem Miroslavem Vránkem u toho, když se dosud rozhádaní muzikanti na žádost Václava Havla znovu sešli a v lednu 1997 vystoupili ve své klasické sestavě. Po regulérním obnovení…
Z přízemí: Hmlisto
Přesně uprostřed pomyslného trojúhelníku tvořeného městy Trenčín, Nitra a Banská Bystrica, najdete na mapě horu Vtáčnik. Převažuje tu symbolicky zelená barva, svědčící o tom, že civilizace tu zatím nevyhrála nad rozlehlými lesy a že k přírodě tu mají lidé stále blízko. Pod zmiňovanou horou pak přebývá pozoruhodné hudební duo, které…
Henrik Ibsen: Heda Gablerová/Činoherní studio Ústí nad Labem
Streamová varianta divadelní sezony (kéž by netrvala dlouho) nabyla takové podoby, že od jednotlivých souborů přicházejí pozvánky na premiéru přímo k monitoru. Na produkce nelze ovšem zcela uplatnit – i přes sebelepší kvalitu přenosu – standardní kritický metr jako na inscenaci, sledovanou v klasickém kontaktním modu hlediště-jeviště, svoje divácké dojmy…
Uchamžiky
Mám kapely vyloženě srdcovní a zásadní, ale mám i takové, které takové místo nezaujaly, ale přesto mě zaujaly. To jsem si uvědomil, když jsem si teď znovu pustil Sigue Sigue Sputnik. Ti nikdy nebyli v mých top ten, žádné z jejich dvou alb by se mnou asi na opuštěný ostrov nejelo, ostatně pořádně jsem se k nim dostal až relativně…
Postila
Při pochvalném výčtu svých předků nemohu zapomenout na dědu z otcovy strany. Bohužel jsem ho nikdy neviděl. Post illa verba dodávám, že byl jako důstojník těžce zraněn na frontě. Dlouho umíral v polském špitálu. Babička Brikciusová za ním pravidelně jezdila. Když umřel, dostala jako vdova od prezidenta Masaryka trafiku, opravdickou trafiku na Wilsonově nádraží. Mému otci se to gesto málem…
Ad hot
Zrovna když tohle píšu, odevzdávají američtí volitelé hlasy pro příštího prezidenta, a až to budete číst, mělo by být vymalováno i oběma parlamentními komorami. Trump ovšem i pak nejspíš zůstane jako odporně umíněné dítě trvat na svém: Ne a ne a ne a ne! Já jsem vyhrál! Což je nevídaná hrůza. Nejen pro ni si 20. ledna při inauguraci kandidáta…
PETR LINHART: Nezvěstní
Po malé odbočce v podobě alba Milostné vzpomínky na Čp. 8 (2018) pokračuje písničkář Petr Linhart ve svém místopisném a historickém bádání. Jeho páté sólové a – řekněme – „čtvrté řadové“ album Nezvěstní tematicky navazuje na předchozí tituly Sudéta, Autobus do Podbořan a Rozhledna. Někde je to dokonce pokračování již známých…
JULO FUJAK: kaleidoSONICope!
„CD můžete poslouchat od prvního po úplně poslední track, ale i jinak – jejich náhodným přehráváním v modu random nebo shuffle. Dostaví se tak efekt nepředvídatelné kombinace fragmentů různé hudby a zvuků, a tedy pokaždé de facto nový a nový zvukobraz: kaleidoSONICope!“ Tento „návod k použití“ svého nového alba dává na jeho…
Už jsme doma a Randy: Moravské setkání
Album přináší deset let starý záznam koncertu z olomouckého divadla, kde Už jsme doma doprovázeli zpěváka The Residents Randyho Rose. Deska prokazuje, že spojení obou kapel stále funguje, i když obě mají odlišný přístup k tvorbě. Potemnělí podzemní The Residents, kteří si pohrávali se zákony pop kultury a převraceli je naruby, si…
Džian Baban, Richard Fischer: Rváčov 1
Jaroslav Foglar je i dvacet let po smrti na roztrhání! V Akropoli vydali nedávno knižní aktualizaci příběhů slavné rychlošípácké pětky (Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství). V Albatrosu vycházejí znovu Foglarovy spisy (zatím sedm svazků, včetně pozoruhodného Dobrodružství v Zemi nikoho), ilustrované aktuálními borci a borkami, jako Jiří Grus, Jindřich Janíček, Ester…
Jiří Havelka: Vlastníci
Obvyklý způsob bývá ten, že nejdřív existuje kniha a podle ní vznikne divadelní hra nebo film. U knihy Vlastníci je to přesně naopak. Nakladatel Zdenko Pavelka pojal záměr vydat tento příběh knižně, když šel z projekce stejnojmenného filmu. A Vlastníci vznikli vlastně nejprve jako filmový námět, ze kterého se vydělila divadelní…
Michal Bystrov, Marta Bystrovová, Zdeněk Hazdra/Dvanáct strun Karla Zicha
Snad nepůjde o samoúčelný osobní úvod, protože se domnívám, že podobný vztah ke Karlovi Zichovi měla asi většina čtenářů UNI: Dobrovolně přiznávám, Zichova hudba šla většinou těžce mimo mě. Věděl jsem pochopitelně o zpěvákově a kytaristově důležité roli ve druhé sestavě Spirituál kvintetu po roce 1969. O pozdější dobré osobní…