Luk Haas
Luk Haas je jedna z utajených legend světového punku. Zatímco Jella Biafru, Steva Ignoranta, Iana MacKaye nebo Henryho Rollinse zná každý, ohledně Luka Haase tápou i mnozí insideři. Je ročník 1963, takže zhruba stejná generace jako ti jmenovaní. Není ale původem ani ze staré, ani z nové Anglie, je ze Štrasburku –…
Mejdan se Cyclic Law: 20 let nejen v dark ambientních hlubinách
Poté, co se zhroutilo švédské dark ambientní království Cold Meat Industry, se zdálo, že tomuto žánru zvoní umíráček. Jenže nejen zahrádkáři znají procesy, které se odehrávají v tlejících zbytcích původních silných dřevin. Jedním z nejsilnějších nových oddenků, který především v poslední dekádě vyhnal svůj silný kmen do výšin, je původně kanadský label Cyclic…
Popdivnosti: Ivy Z
Za projektem Ivy Z stojí zpěvačka skupiny Billow Lenka Zbořilová. Zatímco kapela má za sebou již mnohaletou historii, sólově začala Ivy Z vystupovat teprve předloni. Svůj styl sama označuje jako sad & weird lo-fi pop. Její první album nazvané Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 vyšlo v červenci 2021 u…
Silent Tears: Modlitby, které Bůh nevyslyšel
Album Silent Tears: The Last Yiddish Tango odkrývá hrůzy holocaustu a nepředstavitelné utrpení přeživších. Jejich životní příběhy a osobní vzpomínky v rytmu židovského tanga z 30. let zhudebnil soubor Payadora Tango Ensemble z Toronta a nazpívaly ho polské a kanadské zpěvačky. Kdo si v UNI 4/2018 přečetl nebo teprve přečte o zrodu…
Chodíš na Chmelnici? To stačí, abys šel sedět!
Junior klub Na Chmelnici je skutečná legenda se vším, co k tomu patří. Z myslí pamětníků nevymizela a nevymizí nikdy, v posledních týdnech se o ní ale zase víc mluví. A to díky výstavě v Malostranské besedě i díky chystané knize o historii klubu. Vzpomínali jsme na ni s dlouholetým šéfem Chmelnice Lubošem Schmidtmajerem. Jaká…
Fug You! 9 Drella = Cinderella + Dracula
„Ve Factory si člověk nemohl dovolit mít zlomené srdce.“ Barbara Rubinová V posledních několika pokračováních jsme alespoň částečně probrali některé Warholovy filmy, uzavřeme tedy naše warholovské zkoumání Warholem samotným. Jaký byl člověk? A jak jeho osobnost a všechny její temné stránky ovlivňovaly, až poznamenávaly nejen dění ve Factory, ale i její…
Vratislav Brabenec: Nebyli jsme žádný partyzáni
Vráťa Mravenec, jak mu říkal Pavel Zajíček, je jednou z mytických postav českého undergroundu, ale hlavně člověk, jenž na prahu věku, který mu už čtyřicet let nikdo nepředvídal, s klidem sleduje mravenčení kolem a skrze neřesti nasává inspiraci. Jak rád říká: „Kdybych místo toho rumu, co jsem v životě vypil,…
Holy Fanda: Tvorba je ta snadnější část mojí práce
Fenomenální hráč na strunné nástroje, skladatel, písničkář, dramaturg, učitel, to je jen část životních rolí, které stíhá Holy Fanda. Loni odehrál kolem sedmdesáti koncertů, odučil stovky hodin, realizoval desítky bookingů a festival Skautská alternativa. Především ale vydal autorskou desku Dopisy v lahvi, jejíž geneze nebyla vůbec jednoduchá. Nejenom o ní…
Kenny Garrett: Největší Milesova lekce? Být sám sebou
Saxofonista a skladatel Kenny Garrett patří do exkluzivního klubu hráčů, kteří vystupovali a natáčeli desky se samotným Milesem Davisem. Už to z něj dělá jazzovou osobnost, třeba jen díky úvaze, že „Geniální kiksař“ by se s neumětelem nezahazoval. Nicméně přesvědčivým důkazem Garrettova talentu jsou jeho vlastní alba, kterých vydal od roku 1985…
Marie Puttnerová: Naše svoboda není samozřejmost
Sleduju ji už dlouhá léta a její hlas i projev považuju za jeden z nejkrásnějších u nás. Na sólové album Marie Puttnerové jsem dlouho čekal a těšil se na něj. Stejně jako ona sama, jak se dočtete dál. Očekávání narostlo ve chvíli, kdy jsem vloni v rámci festivalu v Boskovicích poprvé viděl její…
Ad Hot
Miles Davis v autobiografii vypráví, jak hrál roku 1953 v Chicagu a volala mu sestra s upozorněním na místního pianistu Ahmada Jamala, že by ho mohl zajímat. „Když už jsem tam byl, šel jsem si ho poslechnout. A on mě úplně odrovnal. Pojetím prostoru, lehkostí úhozu, skromností výrazu, to, jak frázoval jednotlivý noty, akordy a celý běhy. (…) Líbila se…
Postila
Jerry Rubin se nás neodpustitelně drží, asi jako lejno košile. Nejenže napsal závazný almanach návodů k tvůrčímu žití nazvaný Do it!, ale sám vystoupil jako nespokojenec s establishmentem v procesu s tzv. chicagskou osmou. Záznam právní ostudy, kterou řídil soudce Hoffman, se jmenuje The Tales of Hoffman, česky Hoffmanovy povídky. Post illa verba dodávám, že o názvu nelze říct, kde…
Uchamžiky
Tak jsem se dočetl, že má brzy vyjít výroční reedice třetího, v podstatě comebackového alba Suicide. Původně vyšlo v roce 1988 pod názvem A Way Of Life. To u kapely s názvem Suicide považuji za dost vtipný název, byť je to humor trochu černější. Hudebně na něm navázali tam, kde v roce 1980 přestali; stále to byla jejich nenapodobitelná kombinace naechovaných „elvisovských“ vokálů Alana…
ESBEN AND THE WITCH: Hold Sacred
Málokdo si dokázal představit, kam se britská trojice Esben And The Witch postupně během desíti let dostane. Senzace post-punkové renesance, nominant vlivného žebříčku Sound Of britské stanice BBC1 v roce 2012, se následně vrhnul do rockově hrubších končin, kdy pro dvě desky plné dlouhých, emocionálně vypjatých kompozic na pomezí postrocku, emocoreu a rockového písničkaření à la Chelsea Wolfe nebo…
JEFF BERLIN: Jack Songs
Čas zrychluje. Kdysi se deset let v přerodu k čemusi novému rovnalo revolučnímu objevu. Ve všem. Kánon je ale dán. Jako kámen. Časem obrůstaný záchytným životem z dáli nalétavých rostlin, abrazován vichry, hybnými ledy i neurvalým sluncem. Když v říjnu 2014 umřel velevlivný muzikant-basák-skladatel-zpěvák Jack Bruce (1943–2014), mnozí strnuli, poklonili se, zamlkli. Člověk…
RALPH TOWNER: At First Light
Je dobré slavit výročí. Ralph Towner vydal první album pro sólovou kytaru Diary v roce 1973. Průběžně se k sólovým nahrávkám vracel (Solo Concert 1979, Ana 1997, Anthem 2001, Time Line 2006, My Foolisth Heart 2017) a ani po půl století svoji invenci v rámci náročného formátu nevyčerpal. S odzbrojující upřímností prozradil jeden z důvodů,…
Chraplavé chorály: Roman Szpuk
Co si asi představí čtenář, když uvidí titul této knihy? Náboženské písně, které pěje drsné hrdlo? A kde? V kostele? Na bojišti? Něco tady nesedí. Při bližším zkoumání je ten název ale náramně povedený. Stejně jako u jiných autobiografických próz Romana Szpuka: tituly A zavaž si tkaničky (2016) a Klika byla…
Konstruktivní tendence. Mezi napětím a křehkou stabilitou: Pavel Kappel (ed.)
Konstruktivní tendence – tak se jmenuje katalog, který vyšel jako postskriptum ke stejnojmenné výstavě, co běžela v lounské Galerii Benedikta Rejta na přelomu minulého a letošního roku. Editorem je kurátor Pavel Kappel. Vrací se v tomhle bohatýrsky pojatém projektu k jednomu z výrazných a dodnes rezonujících fenoménů světového výtvarného umění šedesátých let:…
BARVY SOUČASNOTI: Stanislav Struhar
Jak to ten Stanislav Struhar vlastně dělá? Píše průzračné texty, které se zdánlivě skládají z každodenních, představitelných situací. A zároveň vynikají zvláštní magií… Ve své další knize přeložené do češtiny nabízí tři příběhy. A možná jedním z klíčů bude název prvního příběhu: Důvěrně známé barvy ciziny. V „obyčejnosti“ toho titulu a zároveň…