Josef Sedloň: Spektakulární zážitky i léčivý track pro Greenpeace
Dramaturg festivalu Spectaculare, série Music Infinity, známý klubový DJ, promotér i tvůrce radiových pořadů. To vše je Josef Sedloň, neopominutelná osobnost české hudební scény. Jaké byly jeho začátky? Čeho se u pořádání koncertu vyvarovat? A co chystá na letošní rok? Pocházíte z pražské intelektuální rodiny, otec architekt, maminka ekonomka, vy…
Wohrre, Spinifex
Ostrava, Antikvariát Fiducia, 16. 4. 2022 Foto: Tomáš Polášek Prostor Fiducia na rohu Nádražní a Mlýnské ulice, poblíž Stodolní, je centrum ostravského kulturního dění v mnoha směrech. Konají se tu nejrůznější výstavy, diskusní večery o literatuře i výtvarném umění a mnoho dalších aktivit. V neposlední řadě je zde pak vyvýšená…
Edmar Castañeda & Grégoire Maret
Praha, Novoměstská radnice, 23. 3. 2022 Zvuková kombinace harfy a „ústní harfy“ je nejen zvukově zajímavá, ale také naprosto plnohodnotná s představami o komplexním aranžmá „obvyklých comb“. Pánové to v Praze ukázali hned v úvodní části koncertu třeba skladbou Jaco, věnovanou baskytarové legendě Pastoriovi. Castañeda hrnul na basových strunách harfy tak hybné a…
Arild Andersen Quartet
Praha, velký sál Novoměstské radnice, 31. 3. 2021 Jedné z největších legend norského jazzu ochotně dělají sidemeny i skutečné současné hvězdy, jinak svéprávně řídící vlastní dráhy. Na Andersenovo kvarteto s Lienem, Nesetem a Johansenem sedí označení all stars band. A ten si co do kvality nijak nezadal se staršími Andersenovými památnými spolupracemi.…
Amadou et Mariam & Blind Boys of Alabama
Praha, Divadlo Hybernia, 30. 3. 2022 Koncepci spolupráce alabamských Slepých chlapců a malijského páru Amadou a Mariam (a jeho rytmiky), kteří sdílejí nejen podobný osud, ale hlavně hudební kořeny, dobře vystihla píseň Two Cultures, One Beat. Nešlo sice vždy o důkladné provázání repertoárů do jednoho celku, obě kapely se ve…
Mejdan s Virgin Records
Půlstoletí velkého byznysu s hudbou Málokteré vydavatelství, obzvlášť z mainstreamového ranku, si drží tak „cool“ image, jako Virgin Records. Může za to spoluzakladatel, podnikatelský impresário Richard Branson, který se nikdy netajil tím, že ho hudba zas tak moc nezajímá, ale obklopil se kolegy s rozhledem a k tomu přidal svého dravého podnikatelského ducha. Půlstoletí…
Popdivnosti: Iggy Mayerov
Původně shoegazová kapela Iggy Mayerov vznikla koncem roku 2016 ve složení Terka (zpěv, perkuse), Michal (kytara, zpěv) a Kuba (baskytara, zpěv), později se přidali Martin (klávesy, syntezátor) a Jirka (bicí). V průběhu let se kapela posunula od rozsáhlých retrospektivních skladeb k chytlavějším písničkám, které mají blízko k dream popu či noise popu. Po…
Máte dole 35 prstů?
Literární publicista a editor Radim Kopáč sestavil pro pražské nakladatelství dybbuk antologii českého dada v poezii pod názvem Kekereke! aneb Uvařte si své dědečky. Jako ukázku přinášíme úvodní editorův text a výběr několika zařazených básní. Dada v Čechách – a dada české. To jsou, jak víme nejpozději ze studie Ludvíka Kundery…
Ten, který obelstil Vránu
Indiáni… no jasně, indiáni! Tak zdomácnělí v českém kulturním kontextu, jako by žili v českých lesích. Překladatel a středoškolský profesor Jiří Kaňák (1976) přeložil již tři knihy významného amerického indiánského autora Jamese Welche (1940–2003). Ta nejnovější, Ten, který obelstil Vránu, je románem, který svými literárními kvalitami překvapí současného čtenáře. A zároveň přináší…
Hvězdy v polostínu: Písničkáři z šedesátých aneb Dylan, Cohen – a kdo dál?
CYRIL TAWNEY 12. 10. 1930, Gosport, Hampshire, Anglie – 21. 4. 2005, Exeter, Devon, Anglie. Důležitá alba: Between Decks: Songs And Shanties Of A Sub-Mariner (DTS 1963), The Outlandish Knight(Polydor 1969), I Will Give My Love (Argo 1973), Down Among The Barley Straw (Trailer 1976). Písně, které stojí za to:…
Uchamžiky
O „novodobém vypalování“, které v poslední době zachvátilo (ne)jednu domácnost, jsem už psal. Zmínil jsem, že ač je to technologicky prakticky totéž co na konci devadesátých let, pocitově a „morálně“ je to věc přesně opačná. Nedělám si kopii vydaného CD, ale vypaluji si poctivě zakoupené zvukové soubory alb, která na CD vůbec nevyšla. S tím přichází mnoho nových výzev. Například…
Postila
Cokoli řekneme malému dítěti, zeptá se „Proč?“. A když mu vysvětlíme „Protože tak a tak“, zeptá se znovu „Proč?“. Etc. Post illa verba dodávám, že nejlepší je se postupně vrátit k odpovědi na první „Proč?“ a dodat „Ale to už jsem ti vysvětlil.“ Když kladu otázku „Proč?“ sám sobě, třeba „Proč jsem nezbohatl?“, doporučuji si odpovědět „Protože peníze, získám-li jaké,…
Ad Hot
Když ležíte s nohou v sádře, jde vám dříve varující přítel, že to bude v těchhle botách dneska venku klouzat jako prase, logicky na nervy větou: „Já jsem to říkal!“ A naopak oceníte, pokud takovou sentenci spolkne. Což zvlášť u jistých typů vyžaduje sebezapření. Které v sobě ale i leckdo vcelku normální poslední měsíce hledá obtížně. A má sto chutí…
Will Glaser: Climbing In Circles pt. 4
Limited Noise, 2022, 47:56 Londýnský bubeník Will Glaser se v projektu Climbing In Circles dosud věnoval akustické hudbě, improvizované v úsporných sestavách, ve kterých figuruje i saxofonista a pianista Matthew Herd. Ačkoliv jinak je Glaserův záběr široký. Hraje s experimentujícím big bandem Spike Orchestra, s raperem a saxofonistou Sowetem Kinchem fúzuje jazz…
Elma: Licentia poetica
Hevhetia, 2022, 42:19 Polská zpěvačka a hráčka na niněru Elma Kais má klasickou průpravu, ale věnuje se především improvizaci a extrémním hlasovým technikám. Zároveň však zdůrazňuje: „Náhodou řízená a chaotická improvizace není můj šálek čaje, improvising může přece být soudržný, procítěný, jasný a komunikativní.“ Album Licentia poetica zachycuje vůbec první…
The Bogie Band feat. Joe Russo: The Prophets In The City
Royal Potato Family, 2022, 44:47 Když slunce odmítlo svítit a měsíc se zabarvil do ruda, svatí se pustili do pochodu. Proč zmínka zrovna o When the Saints Go Marching In? Naskočila naráz, s názvem alba, a s představou, jak postapokalyptickým městem pochodují členové The Bogie Bandu coby noví proroci, kterým k vyvolání…
Andrej Platonov: Štastná Moskva
přeložila Alena Machoninová Baobab 2022 Román Štastná Moskva má dvě hrdinky – mladou ženu stejného křestního jména, a sovětskou metropoli, s níž ona mladá žena splývá. Román předkládá jedinečnou směs futuristického, utopického a reportážního stylu. Mladá Moskva je komsomolka ztotožňující se s komunistickým režimem, takže ideologická východiska jsou jasná. Jenže, ačkoli Platonov…
Irena Brežná: Nevděčná cizinka
přeložila Zuzana Henešová Baobab & GplusG 2021 S Irenou Brežnou se mi to stalo jako s první. Podobných zážitků se západoevropskými spisovateli, se kterými jsem dělal rozhovory, bylo několik. Většinou jsem stačil položit první, maximálně druhou otázku z pečlivě připraveného seznamu. Pak už se ptali oni. A jejich otázky začínaly zhruba takto:…
Josef Koudelka: Deníky
Torst 2021 Josef Koudelka je známý především svými fotografiemi a za svůj dlouhý život se vypracoval mezi světovou špičku. Zákulisí své tvorby, ale i života, Koudelka nyní odhaluje v knize, nazvané prostě Deníky. Odhaluje toho ovšem daleko více, než by se mohlo na první pohled zdát, a také možná více,…