Jak jsem se potkával s Jirkou Černým
Jeho jméno jsem poprvé zaregistroval v lednu 1978, kdy jsem si náhodou koupil časopis Melodie. Bylo mi čtrnáct, předtím mě hudba nijak zvlášť nezajímala, a teď se mi otevřel úplně nový svět. Brzo jsem si všiml, že zvlášť zajímavé články píše Jiří Černý. Melodie tehdy měla náklad 120 000 výtisků,…
Fug You! XIII. Ohlížení se dopředu: Biják v lágru
Poté, co jsme se podívali na filmovou tvorbu Tonyho Conrada, se dostáváme k osobnosti, jejíž jméno zde již mnohokrát padlo – k Jonasi Mekasovi. Napíšeme-li, že bez něj by newyorský, ale i v podstatě americký undergroundový film rozhodně vypadal jinak, není to žádné přehánění, ba spíše naopak. Kdoví, jak by…
Festivaly dělané s láskou k lidem a hudbě
Už vás nebaví velké hudební festivaly, na nichž se hudba stále víc prolíná s komerčním byznysem? Nebo ty připravované každoročně jako přes kopírák? Alternativa existuje a přesvědčit se o tom můžete třeba na festivalu v Boskovicích, Mighty Sounds v Táboře, Colour Meetingu v Poličce nebo na Folkových prázdninách v Náměšti nad…
Robbie Robertson ve věčných lovištích
Když člověk není Jáchym Topol, snadno se mu pletou přečetné indiánské kmeny. Zvlášť když se podobně jmenují a před staletími sídlily v blízkých teritoriích kolem Velkých jezer na pomezí dnešní Kanady a USA. Takže jsme mnozí mysleli, že byl Robbie Robertson, duše neobyčejného hudebního uskupení The Band, poloviční Mohykán. To…
Jaký Kolorsy si uděláš, takový je máš
Jubilejní 20. ročník Colours Of Ostrava možná pronásledovala nebývalá smůla, když na poslední chvíli nedorazily dvě z hlavních hvězd. Ellie Goulding se roznemohla a Burna Boy měl mouchy v soukromém éru. Samozřejmě nelze zlehčovat zklamání diváků, kteří třeba zamířili na 19. až 22. července 2023 do industriálního areálu Dolních Vítkovic právě…
Názvy našich písní jsou jako básně
Slovinská skupina Širom vystoupila v Česku už vícekrát. Hrála například v Brně na festivalu Faun nebo na Colours of Ostrava. Do Prahy přijede 20. září – hrát bude v Atriu na Žižkově. Trio zaujme nejen obrovským množstvím obvyklých i originálních hudebních nástrojů, ale také neotřelými názvy písní a desek. Ostatně její nejnovější album…
Jakub König: Pojďte si to užít!
Přestože je na hudební scéně už bezmála tři desítky let a má za sebou řadu projektů, z nichž některé patří k nejrespektovanějším počinům na naší alternativní scéně, teprve 22. září vydá JAKUB KÖNIG první album pod svým vlastním jménem. Mluví se o něm jako o sólovém, což je trochu nepřesné, protože se…
Jiří Černý: NAPŘESKÁČKU 4
Nejen hudební vzpomínky z Klubu osamělých srdcí seržanta Pepře / 2017 a 2018 Když se řekne Klub osamělých srdcí seržanta Pepře, tak mají jasno jak fanoušci slavného alba Beatles z roku 1967, tak i posluchači Českého rozhlasu. Pod tímto názvem byl v letech 2005 až 2019 vysílán pravidelný týdeník hudebního…
Fug You! XII. Pozor: bliká to!
Po měsíci a také velkých oklikách se nyní vraťme k Tony Conradovi a jeho nahrávkám. Jak již bylo minule řečeno, existuje mnoho, údajně kolem stovky nahrávek zkoušek a produkcí souboru Theatre of Eternal Music, ovšem majetnicky na nich sedí La Monte Young, takže bohužel. A přestože se Tony Conrad po…
Mejdan s Ed Banger Records: 20 let úspěchů (nejen) francouzského houseu
Taneční scéna je neustále se proměňující prostředí. Málokterý element má šanci v něm přežít delší dobu. O to pozoruhodnější je příběh francouzského vydavatelství Ed Banger, které se v letošním roce dožívá ve zdraví dvaceti let fungování. Pierre „Pedro“ Winter alias Busy P narozeninovou párty svého labelu sice uspořádal už v březnu, to nám…
Uchamžiky
Tento týden jsem měl jeden ze svých největších koncertních zážitků! Sen, v jehož splnění jsem už ani nedoufal: viděl jsem koncert Devo! První desku, kterou jsem od nich poznal, byl jejich debut Q: Are We Not Men? A: We Are Devo!, který mi spolužák v roce 1991 nahrál na kazetu. Byl to pro mě šok: nic podobného jsem dosud neslyšel. A i když…
Postila
Doporučuji jednomu každému, aby si přečetl Psychologii davu od Le Bona. Doufám, že mu nekomolím jméno, jak to činíval filozof Vladimír Borecký. Ten například Josefu Kroutvorovi, rovněž filozofovi, říkal Krautwurm. Ostatně Kroutvor si jméno komolil sám. Dokud jsem mu to osobně nezatrhl, podepisoval se poněkud kafkovsky – Josef K. S odkazem na předcházející postily si troufám tvrdit, že kdyby to…
Ad hot
Před lety jsem to napsal do sborníku k Jiřího pětasedmdesátinám. Tedy Černého (Po stopách Velkého mokasína, Galén 2011). A jde o věc podle mého zásadní. Totiž že to byla osoba velmi veselá, vtipná, humor, komické situace a vyprávění vyhledávající a sama mnohdy produkující. Jenomže v psaní a v pořadech rozhlasových i klubových se to takřka nikdy neprojevovalo! „Naopak“ – a…
PAUSIS: Pausis
Od mytologie k současným technickým prostředkům sahá škála inspirací, které na svém eponymním albu rozehrává řecká skupina Pausis. Jejím kapelníkem je Theodoros Koumartzis, který hraje na starou řeckou lyru a který se v jednotlivých písních obklopuje dalšími hudebníky a případně zpěváky podle toho, co která skladba potřebuje. Jak Koumartzis vysvětluje, „název Pausis…
BLACK DUCK: Black Duck
Black Duck spojuje tři stálice chicagské hudební scény: kytaristu a baskytaristu Douglase McCombse (Tortoise, Pullman, Eleventh Dream Day), kytaristu Billa MacKaye (ten spolupracoval s Ryley Walkerem nebo Nathanem Bowlesem) a bubeníka Charlese Rumbacka (Colorlist, Stirrup). Trio spolu léta hrálo improvizované živé sety, než vstoupilo do studia s Johnem Hughesem III…
ISSEI HERR: Distant Intervals
Další sólová violoncellistka na scéně? Další neoklasické album plné pomalých tahů a postupného vrstvení nástrojů? Ano i ne. Mladá brooklynská violoncellistka a skladatelka Issei Herr bojuje proti nástrojové rutině a nálepce druhé Hildur Guðnadóttir nebo Julie Kent, seč může. Co album vyčleňuje z řady, je jeho silné téma, kterým je pomalý…
Jezovita Balbinus: Stanislav Komárek
Předloni třetího prosince měl Bohuslav Balbín čtyři sta let od narození. Právě v ten den, třetího prosince 2021, dopsal Stanislav Komárek román Jezovita Balbinus. Po „biologické trilogii“ Opšlstisova nadace, Černý domeček a Mandaríni je to autorův čtvrtý vstup do prózy. Povedl se mu jedním slovem náramně. Ostatně už ty první tři…
Troska Frýdku kostra Místku: Elli Tiliu Motýlová
Bez iluzí a zvesela. Tak by se dal charakterizovat tón básnické prvotiny Elli Tiliu Motýlové. Jde o autorskou výpravu do minulosti, vždyť na obálce najdeme samotnou autorku jako holčičku se školní brašnou, jak strnule pózuje na rodinné fotografii. Řecké jméno fotografa naznačuje jeden ze zdrojů autorčiny životní zkušenosti: prostředí severomoravské…
Uhrwerk Bogdan Trojak
Bogdan Trojak, polsko-český básník a český vinař, vydal poslední sbírku poezie před bezmála dvaceti lety. Přibližně od poloviny devadesátých let představovala jeho poezie po nějakých deset let pro citlivé čtenáře pozoruhodný hlas. Svou křehkostí, snovou metaforičností, ulítlým humorem a laskavým staromilstvím. Mezi poslední sbírkou Strýc Kaich se žení (2004) a…