Mejdan s Brainfeeder: 15 let urban beatového ráje
Nejprve se Steven D. Bingley-Ellison stal jako Flying Lotus pojmem jako umělec posouvající hiphopovou instrumentální materii do nových souvislostí. Brzy na to důležitost svého jména potvrdil založením labelu Brainfeeder, který se stal objevitelem nových urban krajin a propojovatelem hiphopových idejí s dalšími žánry. Za oslavou patnácti let fungování vydavatelství, které má…
ba:zel
Kapelu ba:zel založili v roce 2014 zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka Ewelina Vlček-Chiu a producent a hráč na basovou kytaru Daniel Vlček. O dva roky později představili svou experimentální elektroakustickou hudbu na albu Eye Draw(s) The Line, které si vydali sami. Loni se rozhodli upozornit na klimatické změny a další globální výzvy…
Nebe showbusinessu
Je to kult, jak zákon káže. Když měl 20. června 1980 film Blues Brothers premiéru, určitě by si nikdo nevsadil nejen na jeho obří sledovanost, ale určitě ne ani na to, že z něj vzejde řada slavných „hlášek“, že kromě standardního merche se podle něj budou pojmenovávat kluby, hospody nebo amsterdamské…
Z přízemí: Janny Richter
Někdy se mi zasteskne po všech těch bizarnostech, které bylo možné na tuzemských pódiích potkávat v průběhu devadesátých let. Každý, kdo viděl Sv. Vincenta, Emana E.T. nebo třeba kapely Bad Beef Hat, Ženy, Kuličky a další, už na to jen sotva někdy zapomene. Dnešní interpreti jsou obvykle i ve dvaceti…
Fug You! XIV.: Totální mrdník: Novej amfetamínovej vřešták
Nemám čas na chrápání A nepotřebuju se vycákat Stal se ze mě totiž amfetamínovej nadšenec Jestli nepotřebuješ spát a nechceš píchat Tak to bys měl taky brát kvanta amfetamínu! Tyhle stimulanty můžou udělat život tak sladkej Můžu chodit po ulicích a ani přitom nehnout nohou Palice mi maká krásně hbitě,…
King Crimson: Film – a co dál?
U King Crimson v běhu vývoje/vynalézavosti/vynalézání nových forem hudby nikdy nešlo o čas, o roky. Celovečerní dokument nezávislého režiséra a producenta Tobyho Amiese In the Court of the Crimson King, King Crimson at 50, loni v březnu odpremiérovaný na festivalu SXSW 2022, v texaském Austinu vrství na bázi turné legendární kapely v roce…
Henry Now: Otevřít dveře a říci vstupte
V pražské Akropoli vystoupí 7. listopadu kvarteto Henry Now, jehož název odkazuje na klíčovou kapelu avantgardního rocku sedmdesátých let Henry Cow, která současně patří k hlavním reprezentantům Rock In Opposition. Sešli se v ní zakladatelé Henry Cow kytarista Fred Frith a saxofonista a hráč na klávesy Tim Hodgkinson s dalšími dvěma členy kapely,…
Hudba fotit nejde, přesto to dělám
Karel Šuster (1968) má za sebou desítky let fotografování hudby pro noviny, hudební časopisy i Unijazz. Putovní výstavu Filip Topol a Psí vojáci, která byla letos k vidění na festivalech v Boskovicích a ve Vlčkovicích, tvoří právě jeho snímky. Připomněla deset let od smrti F. Topola. Další uvedení výstavy se…
Jak jsem se potkával s Jirkou Černým
Jeho jméno jsem poprvé zaregistroval v lednu 1978, kdy jsem si náhodou koupil časopis Melodie. Bylo mi čtrnáct, předtím mě hudba nijak zvlášť nezajímala, a teď se mi otevřel úplně nový svět. Brzo jsem si všiml, že zvlášť zajímavé články píše Jiří Černý. Melodie tehdy měla náklad 120 000 výtisků,…
Fug You! XIII. Ohlížení se dopředu: Biják v lágru
Poté, co jsme se podívali na filmovou tvorbu Tonyho Conrada, se dostáváme k osobnosti, jejíž jméno zde již mnohokrát padlo – k Jonasi Mekasovi. Napíšeme-li, že bez něj by newyorský, ale i v podstatě americký undergroundový film rozhodně vypadal jinak, není to žádné přehánění, ba spíše naopak. Kdoví, jak by…
Uchamžiky
Již jsem zde psal o svém komplikovaném vztahu k digipakům. Že se mi na pohled docela líbí, ale zároveň mě trošku iritují. Hlavně tím, že v poličce „nezařezávají“. Dlouho jsem se ostýchal toto téma otevřít. Nějak se všeobecně má za to, že digipaky jsou esteticky hodnotnější a nikdo přeci nechce přiznat, že má špatné estetické cítění. Rozhodl jsem se ale, že se…
Postila
Když Zuzana, nikoli v lázni, ale v přízni, a to mojí, poprvé viděla Bruno Kreiského (Kreiští původně vlastnili „Znojemské okurky“), poděkovala mu za azyl a oba účastníci toho spontánního aktu se objali. „Vy jste ten nejlepší,“ pravila Zuzana a měla pravdu pravdoucí. Když o spoustu let později táž Zuzana osobně uviděla Franze Vranitzkého, i jeho pochválila, a to svrchovaným právem…
Ad hot
„Jsem skladatelka, která taky hraje na klavír. A někdy mám pocit, že bych měla na pódiu nosit ceduli s nápisem ,Napsala tu hudbuʻ.“ Pravda, zatímco na její jméno naráželi příznivci jazzu pod názvy skladeb na deskách Paula Bleye, Georga Russella nebo Jimmyho Giufreho už od konce 50. let, jako instrumentalistku, natož šéfovou různých sestav, od komorních až po big band,…
THE BLADDERSTONES: Toilet Fame
Netuším, proč se deska jmenuje Toilet Fame, proč jsou fotky na obalu CD vyříznuté do siluet záchodových mís a proč kapela dotáhla fór vymyšlením DIY labelu Urinal Records. Zřejmě to souvisí s Močovými kameny v názvu power tria, možná našli hudebníci jméno skupiny napsané na hospodských záchodcích a chtějí potvrdit,…
BOMBINO: Sahel
Jako by nestačilo, že africký Sahel už tak pořádně hoří, pod kotel mu pořádně přiložil letní vojenský převrat v Nigeru a odchod francouzských vojáků. Hrát za této situace bezstarostnou hudbu k tanci, to abyste byli padlí na hlavu nebo jen s klapkami na očích sledovali osobní cíle. V případě, že…
TOMÁŠ PALUCHA: Rauš
Kdybychom hledali jakési spojovací slovo, které je pořád platné a nevytrácí se ani po dvanácti letech existence původně dua kytaristů Honzy Tomáše a Libora Paluchy, pak by to nejspíš bylo „dobrodružství“. Dobrodružná je souhra obou protagonistů i finální výsledek spolupráce s dalšími spoluhráči, dobrodružné je prolínání nálad, struktury většinou instrumentálních…
Jezovita Balbinus: Stanislav Komárek
Předloni třetího prosince měl Bohuslav Balbín čtyři sta let od narození. Právě v ten den, třetího prosince 2021, dopsal Stanislav Komárek román Jezovita Balbinus. Po „biologické trilogii“ Opšlstisova nadace, Černý domeček a Mandaríni je to autorův čtvrtý vstup do prózy. Povedl se mu jedním slovem náramně. Ostatně už ty první tři…
Troska Frýdku kostra Místku: Elli Tiliu Motýlová
Bez iluzí a zvesela. Tak by se dal charakterizovat tón básnické prvotiny Elli Tiliu Motýlové. Jde o autorskou výpravu do minulosti, vždyť na obálce najdeme samotnou autorku jako holčičku se školní brašnou, jak strnule pózuje na rodinné fotografii. Řecké jméno fotografa naznačuje jeden ze zdrojů autorčiny životní zkušenosti: prostředí severomoravské…
Uhrwerk Bogdan Trojak
Bogdan Trojak, polsko-český básník a český vinař, vydal poslední sbírku poezie před bezmála dvaceti lety. Přibližně od poloviny devadesátých let představovala jeho poezie po nějakých deset let pro citlivé čtenáře pozoruhodný hlas. Svou křehkostí, snovou metaforičností, ulítlým humorem a laskavým staromilstvím. Mezi poslední sbírkou Strýc Kaich se žení (2004) a…