Fug You! 10: Avantgarda ulice i vyšších pater
„Hudba není omezena na svět zvuků. Existuje hudba vizuálního světa.“ Oskar Fischinger, 1951 Poté, co jsme se – konečně – vypořádali s Andym Warholem, nastal čas podívat se na další velice zajímavou a podnětnou, bohužel stále nepříliš známou osobnost amerického undergroundu, jíž je Harry Smith (1923–1991). Polyhistor, outsider par excellence,…
Kevin V. Ton: Technická dokonalost dobrou fotografii neudělá
V boskovickém regionálním muzeu se pro letní měsíce připravuje výstava fotografií Kevina V. Tona představující výběr z oblasti, kterou je možné označit jako street fotografii. Ptali jsme se jej na to, jak se proměňuje dokumentární fotografie, jaký má a může mít v současnosti dopad na veřejnost a jakým způsobem k…
Petr Randula: Křižovatky hudebně-vizuálních technologií
Přesně před čtyřiceti lety se ke mně dostala kazeta s nahrávkou skupiny Třírychlostní Pepíček. Bylo mi devatenáct a se zájmem jsem poslouchal různé hudební výstřednosti, ale tohle mě fakt šokovalo. Co je to za lidi? Jako by byli odněkud z Marsu. Pak jsem se s údivem dozvěděl, že ten šílenec,…
Nneka: Nejvyšší láska a boj proti násilí
Zpěvačka Nneka pochází z Nigérie, žije v Německu a vedle hudby se věnuje také výtvarnému umění. Je také velmi aktivní v charitativní oblasti. Její písně mají blízko k R&B, soulu i hip hopu, ale nezapřou ani inspiraci jazzem, stejně jako západoafrický původ své autorky, která se odmítá podřídit jakýmkoli pravidlům hudebního byznysu a snaží…
Respect 2023: Tranzovní, bluesové, swingující a erotické tance odjinud
Předsudky jsou kořenem všech průšvihů a nedorozumění a při dnešním stavu volně přístupných informací lze jen těžko zohlednit nevědomost. Festival Respect nás hudebních předsudků zbavuje už bezmála třicet let tím nejúčinnějším způsobem: přímým kontaktem s muzikanty, jejich příběhy a kulturami, kdy se každý může přesvědčit, že podceňovat umění ze vzdálených zemí…
Zrní? Nový dobrý časy!
Je až s podivem, v jaké tichosti kladenské Zrní na jaře vydalo své sedmé studiové album Široko, daleko. I při tom, jak je nenápadné, a už předem je tak pravděpodobné, že se v nominacích na album roku objeví jen sotva, působí vyrovnaně i vyzrále a také dobře odráží situaci, kdy…
Lucie Páchová: Intenzita bytí v hudbě
Lucie Páchová patří k nejzajímavějším osobnostem, které můžete na zdejší hudební či spíš „zvukové a multimediální“ scéně potkat. Má vážně neobvyklé nápady. Opravdu experimentuje, aniž by se považovala za „experimentátorku“. Je v tom spíš extrémní lidská zvídavost a kus hravosti. Ale kdykoliv vám její přístup k tvorbě začne připadat aleatorický, chaotický či dokonce…
Luk Haas
Luk Haas je jedna z utajených legend světového punku. Zatímco Jella Biafru, Steva Ignoranta, Iana MacKaye nebo Henryho Rollinse zná každý, ohledně Luka Haase tápou i mnozí insideři. Je ročník 1963, takže zhruba stejná generace jako ti jmenovaní. Není ale původem ani ze staré, ani z nové Anglie, je ze Štrasburku –…
Mejdan se Cyclic Law: 20 let nejen v dark ambientních hlubinách
Poté, co se zhroutilo švédské dark ambientní království Cold Meat Industry, se zdálo, že tomuto žánru zvoní umíráček. Jenže nejen zahrádkáři znají procesy, které se odehrávají v tlejících zbytcích původních silných dřevin. Jedním z nejsilnějších nových oddenků, který především v poslední dekádě vyhnal svůj silný kmen do výšin, je původně kanadský label Cyclic…
Popdivnosti: Ivy Z
Za projektem Ivy Z stojí zpěvačka skupiny Billow Lenka Zbořilová. Zatímco kapela má za sebou již mnohaletou historii, sólově začala Ivy Z vystupovat teprve předloni. Svůj styl sama označuje jako sad & weird lo-fi pop. Její první album nazvané Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 vyšlo v červenci 2021 u…
U C H A I M Ž K Y
V dnešní digitální éře, kdy hudbu můžeme snadno streamovat a stahovat, existuje jedna skupina nadšenců, kteří stále zůstávají věrní starému způsobu poslechu – sběratelé CD nosičů. Tito vášniví hudební milovníci se radují z fyzické přítomnosti alb. Jedním z takových nadšenců je Petr Novák, sběratel a hudební fanoušek z malého města Mardošova. Již od svých mladých let se Petr zajímal o…
Postila
Martin Hilský, mnou dekorovaný laureát ceny Nadace Český literární fond za překlad, promine, ale já si vzpomínám, že v překladu Erika Adolfa Saudka, nebo snad Matěje Kuděje, v závěru Hamleta norský princ Fortinbras káže: „Hamleta ať nesou čtyři bojovníci a děla nechť střílí.“ Post illa verba dodávám, že je cosi shnilého v našem světě počtů i propočtů. Zatímco Atlas, to…
Ad Hot
Máloco způsobuje v poslední době takové veselí, ale bohužel i jiné stavy, jako až seriálově přicházející informace o přičinlivém šukání bývalého kancléře Mynáře po Hradě a Lánech. Že když mu čertvíproč vyhořel srub u jeho vleku v Osvětimanech a přesto mínil kasírovat lyžaře lačnící po občerstvení, nechal z prezidentských útrob vytáhnout ladem ležící party stan a odlifrovat ho do onoho moravského městysu. Hradním…
ZA! ZA! & la TransMegaCobla
Dojděte si do lesa nasbírat houbičky, představte si ten nejulítlejší hudební bizár, na jaký si vzpomenete, a vůbec se u toho neupejpejte. Přidejte zpěv ve féničtině, což je jak známo hodně dlouho mrtvý jazyk, a pusťte se do kruhového katalánského lidového tance sardana. Samozřejmě v převleku za krávu v holínkách z filmu Přísně…
KAZE & IKUE MORI: Crustal Movement
Ono se řekne improvizační deska, na které pocitově provázaní a zkušeně naslouchající hudebníci reagují jeden na druhého. Ale točte ji za epidemie čínské chřipajzny, když je půlka kvarteta japonská, půlka francouzská, hostující elektronická čarodějka Ikue Mori sídlí v New Yorku a hranice jsou zavřené. Když je ovšem za projektem tak intuitivní…
AROOJ AFTAB/VIJAY IYER/SHAHZAD ISMAILY: Love In Exile
Pákistánskou zpěvačku Arooj Aftab mnozí považují málem za mystickou bytost. Snad v každém rozhovoru ale pro sprosté slovo nejde daleko, na koncertech kleje a vtipy prolévá červeným vínem, po večerech popíjí whisky a po získání Grammy radostně konstatovala, že odteď by se už konečně mohla živit hudbou. Takže jakápak mystická bytost.…
Chraplavé chorály: Roman Szpuk
Co si asi představí čtenář, když uvidí titul této knihy? Náboženské písně, které pěje drsné hrdlo? A kde? V kostele? Na bojišti? Něco tady nesedí. Při bližším zkoumání je ten název ale náramně povedený. Stejně jako u jiných autobiografických próz Romana Szpuka: tituly A zavaž si tkaničky (2016) a Klika byla…
Konstruktivní tendence. Mezi napětím a křehkou stabilitou: Pavel Kappel (ed.)
Konstruktivní tendence – tak se jmenuje katalog, který vyšel jako postskriptum ke stejnojmenné výstavě, co běžela v lounské Galerii Benedikta Rejta na přelomu minulého a letošního roku. Editorem je kurátor Pavel Kappel. Vrací se v tomhle bohatýrsky pojatém projektu k jednomu z výrazných a dodnes rezonujících fenoménů světového výtvarného umění šedesátých let:…
BARVY SOUČASNOTI: Stanislav Struhar
Jak to ten Stanislav Struhar vlastně dělá? Píše průzračné texty, které se zdánlivě skládají z každodenních, představitelných situací. A zároveň vynikají zvláštní magií… Ve své další knize přeložené do češtiny nabízí tři příběhy. A možná jedním z klíčů bude název prvního příběhu: Důvěrně známé barvy ciziny. V „obyčejnosti“ toho titulu a zároveň…