Prague Sounds
Tradiční netradičnost dramaturgie zůstala nejsilnější devizou Prague Sounds / ex-Strun podzimu i letos. Který jiný festival může zastřešit jazz, ansámbl soudobé hudby, world music fúzující s evropskou klasikou, rockovou vzpomínku na folkového písničkáře, alternativní hip hop a experimentální elektroniku, a nebude to chutnat jako onen slavný dort upečený pohádkovými domestikovanými šelmičkami?…
Popdivnosti: Acoustic Needles
Pražskou kapelu Acoustic Needles, kombinující jazz, funk a hip-hop, založili tři hráči na bicí – Jakub Eben, Michael Nosek a Lukáš Mandlík. Jako první pokus vydat svou tvorbu nahrála kapela první EP s názvem Cycling. Po tomto albu následovali ještě dvě EP: Memory a 5.4. Po poslední zmíněné desce Nosek…
Jaroslav Jeroným Neduha: Přišly nadržený máničky a byla muzika
Ne, že bych byl překvapený, když mi dlouholetý Neduhův spoluhráč Karel Navrátil 25. listopadu zavolal, že Jára zemřel. Zdravotní potíže měl už dlouho, po mrtvici mu ochrnula levá ruka. Občas sice pořád vystupoval, ale už to byla jen taková vzpomínka na lepší časy. Přesto na mne padl velký smutek: bez…
Načeva: Chci být u všeho!
Před čtyřmi lety vydala zpěvačka a herečka Monika Načeva album Zdivočelí koně, podle kterého pojmenovala i celý projekt, kde poprvé zpívala zhudebněnou poezii undergroundových básníků. Pokračuje v tom i na aktuální nahrávce Jdem temným dnem, která znovu vyšla na značce Polí5. Je temná, mnohem více zvukově experimentující, a oproti té…
Květy: Věnovat čas poslouchání desek je dnes luxus
Brněnská čtveřice Květy je už považována za jistotu domácí alternativní scény, jim samotným prý je ale už podobné nálepkování těsné. V listopadu Květy vydaly a v prosinci pokřtily své už desáté album, nazvané stroze 41 minut, a o pozadí jeho vzniku, současné konstelaci v kapele i o svých autorských inspiracích…
Lábek: Unplugged hudba neexistující kapely
Lábek je plzeňský písničkář, což je hodně nepřesné. Naživo sice člověk může slyšet v publiku překvapené poznámky typu „To je nějaký Kryl nebo co?“, ale stejně tak vidět diváky tančit na něj jako na punkovou kapelu. Jeho koncerty vynikají expresivním projevem a zvukem kytary, elektronicky obohaceným smyčkami. Je pravda, že hraješ…
ZeMe: Rozhovor tradice a elektroniky
ZeMe je lotyšské hudební duo, jež tvoří Laima Jansone a Uldis Zirulis vystupující pod pseudonymem DJ Monsta. Ona hraje na starý lotyšský nástroj kokles, on je producentem elektronické hudby. Jejich skladby vznikají jako směs lidové hudby a živě hrané elektroniky, používají také nahrávky předmětů, jako jsou meče nebo tkalcovské stavy.…
Nusrat Fateh Ali Khan: Šílený anděl s hlasem sametového ohně
Kdo byl podle vás nejlepším zpěvákem dosavadní historie? Záleží na tom, jakou hudbu posloucháte. V extralize nebeského chóru má však „nejjasněji zářící hvězda qawwali“, Nusrat Fateh Ali Khan z Pákistánu, své místo jisté. Po nedávném nalezení jeho čtyř neznámých skladeb ve studiu Real World proto Peter Gabriel nezaváhal, a hned je…
Dada šanson kapely Choroš po deseti letech aneb Michale, díky!
Požár mlýna (mimochodem hudebně blízko výše pojednaným Toy Dolls) pracovali s komikou na jiný způsob: zatímco ti první pašovali humorné, přesněji tragigroteskní prvky do příběhů naroubovaných na základní modely vyprávění, tedy mýtus, legendu a pohádku (viz názvy alb jako Obludný Neználek, Odrhovačky a baladajky, Ukolébavky pro nevhodné loutky), ti druzí dali…
Svět naruby!
Punk a komika? Jdou tyhle dvě položky vůbec dohromady? Absurdní, humorná, ironická, nebo dokonce naivní či naivně stylizovaná sranda v protestním rámci? Protisystémové angažmá špikované vtipem? Funguje tady kontrapunkt, posiluje, vyživuje jedno druhé – anebo spíš jedno druhé popírá, znevažuje, rozmělňuje? Jak to bylo od počátku, tedy od druhé poloviny sedmdesátek…
Uchamžiky
Netajím se tím, že jsem celkem jednostranně, na hudbu zaměřený člověk. Na hudbu ve všech formách a na všech nosičích. Neznamená to, že bych neměl i jiné zájmy. Ovšem i u těch mě, chtě nechtě, zaujme, pokud je tam nějaké propojení s muzikou. V divadle si všímám, pokud má hra zajímavou hudební nebo zvukovou složku. Během četby zbystřím, když se dozvím, jakou…
Postila
Nechci se hádat s hašteřivými osobami, ale jednou z nejlepších literatur je ruská a v té chvále se skví i lecjaký mladý „sovět“. Ovšem takový Gončarov žádný sovět nebyl, i když si rady, tedy sovětu, věděl. Jednou z jeho rad byl Oblomov – a toho jsem měl vždycky rád. Ten ležel v posteli a nejvíc byl spokojen, když peřina přijala…
Uchamžiky
Seběhly se mi v poslední době dvě zajímavosti, které jsou trochu podobného ražení. Zaprvé jsem před časem dostal cédéčko s předloňskou deskou Elvise Costella Spanish Model. No, předloňskou. Už z názvu je patrný odkaz na druhou desku EC (ovšem první s The Attractions) This Year’s Model z roku 1978. A jedná se o víc než odkaz! Je to totiž skoro ta samá deska. Jediný…
Dave Matthews Band
DAVE MATTHEWS BAND Praha, O2 Universum, 16. 4. 2024 Koncerty Dave Matthews Bandu dokážou posluchače doslova vcucnout do děje. Kvůli euforizující energii vám připadá více než dvouapůlhodinové vystoupení jako mžik. Navíc si díky Matthewsově a spol. schopnosti navázat s diváky kontakt připadáte i ve velkém sále jako v nějakém klubíku. Vůbec se…
Beata Hlavenková, Kristina Barta, SOČR
Koncertní řada Nové horizonty, spojující SOČR s autory a interprety z „neklasické“, především cca jazzové oblasti, je už zavedená. Tudíž díky předchozím projektům (např. s Tomášem Sýkorou, zároveň kurátorem Nových horizontů, Štěpánkou Balcarovou, Martinem Brunnerem, Tomášem Liškou atd.) tolik nepřekvapuje, že „to funguje“. Jakkoliv je spojení např. jazzové kapely s…
Babel Music XP: Marseille, 28.─30. 3. 2024
Přístav Marseille po staletí propojuje Evropu se severní Afrikou. Babylonské prolínání kultur napříč Středozemním mořem se otisklo i do názvu festivalu Babel Music XP, který probíhá v areálu bývalých marseillských doků. Ten se zařadil k nejsledovanějším jarním akcím, umělce si sem chodí vybírat i programoví ředitelé našich festivalů včetně pražského…
Váha stínu: Stanislav Struhar
Česko-rakouský spisovatel Stanislav Struhar se v novém románu vrací ke svému zásadnímu tématu: k životu cizinců v zemi, ve které se nenarodili. V jeho případě je tou zemí Rakousko, kam emigroval, usadil se v něm a postupně začal psát německy. Rakousko je Struharova země splněného životního snu, úspěšné spisovatelské dráhy a zároveň trvalé perspektivy…
Jezovita Balbinus: Stanislav Komárek
Předloni třetího prosince měl Bohuslav Balbín čtyři sta let od narození. Právě v ten den, třetího prosince 2021, dopsal Stanislav Komárek román Jezovita Balbinus. Po „biologické trilogii“ Opšlstisova nadace, Černý domeček a Mandaríni je to autorův čtvrtý vstup do prózy. Povedl se mu jedním slovem náramně. Ostatně už ty první tři…
Troska Frýdku kostra Místku: Elli Tiliu Motýlová
Bez iluzí a zvesela. Tak by se dal charakterizovat tón básnické prvotiny Elli Tiliu Motýlové. Jde o autorskou výpravu do minulosti, vždyť na obálce najdeme samotnou autorku jako holčičku se školní brašnou, jak strnule pózuje na rodinné fotografii. Řecké jméno fotografa naznačuje jeden ze zdrojů autorčiny životní zkušenosti: prostředí severomoravské…